Knesset Milletvekili: 'İsrail' ve Azerbaycan Büyük Müttefik ve Ortaktır

Tue, 19/10/2021 - 12:43

Siyonist Knesset'in eski başkan yardımcısı Yashil Barr Azerbaycan'ın Trend haber ajansına verdiği röportajda, rejim ve Bakü'nün bölgede ortak çıkarları olan büyük müttefikler ve ortaklar olduğunu belirtti.

Welayet News  - İşgal rejiminin Azerbaycan’a "düşmana karşı koymak için" defalarca askeri olarak yardım ettiğini belirtti.

Barr, İran'ın siyonist rejimi en büyük ve baş düşmanı ilan etmeyi seçtiğini söyledi ve şöyle devam etti:

‘Bu sırada İran aslında Suriye ve Lübnan'daki terör örgütlerine silah veren taraftır. Bugün İran, İsrail'in tüm düşmanlarını destekliyor ve bu nedenle İsrail sınırlarını ve vatandaşlarını korumak için mümkün olan her şeyi yapacak. İran, herhangi bir ülke ile yakın ilişkilerimize her zaman olumsuz tepki veriyor. Ancak Azerbaycan Cumhuriyeti ile işbirliğinin olumlu bir faktör olduğuna inanıyoruz.’

Son günlerde, Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, Tahran ve Bakü'nün geleneksel olarak samimi ilişkilere sahip olmasına rağmen, abartılı ve mesnetsiz tavırlar takınarak ve iyi komşuluğu bozan davranışlar sergileyerek Tahran'a karşı bir tutum sergiledi.

Azerbaycan, daha önce İranlı yetkililerin İran sınırında yabancı unsurların varlığına ilişkin açıklamalarını uydurma bahane olarak nitelendirmiş ve yetkililerin açıklama ve eylemlerine açık bir şekilde karşı çıkarak Azerbaycan sınırlarda saygı görmek adı altında İran’a karşı sınırlarda bir karşıt tutum benimsemişti.

Azerbaycan Cumhuriyeti yetkilileri de Dağlık Karabağ ateşkes anlaşmasının hükümlerini uluslararası ilke ve kurallardan ve iyi komşuluktan bağımsız olarak çarpıtarak bölgede ve sınırlarda jeopolitik değişime yönelik bir koridor oluşturmaya çalışıyorlar.

Azerbaycan topraklarının İran İslam Cumhuriyeti'ne karşı istihbarat amacıyla kullanıldığının inkarı, son aylarda siyonist rejime bağlı bazı terör güçlerinin Azerbaycan’da varlığı konusunun çok fazla manşet yapıldığı bir durumda gerçekleştirildi.

İran Dışişleri Bakanı Emir Abdullahiyan, Azerbaycan’ın yeni büyükelçisinin kararnamesinin bir nüshasının İran'a sunulması sırasında İran’ın kararını, "siyonist rejimin İran'ın güvenliğine karşı Azerbaycan'daki aktif varlığına müsamaha göstermeyeceğiz" diye yineledi.

Abdullahiyan ayrıca, "İran İslam Cumhuriyeti, siyonist rejimin ulusal güvenliğine karşı varlığına ve faaliyetine müsamaha göstermeyecek ve bu konuda ne gerekiyorsa yapacaktır" uyarısında bulundu.

Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi Sekreteri Ali Şamhani cuma günü, İlham Aliyev'in İran'ın uyuşturucu kaçakçılığı konusunda Ermenistan ile işbirliği yaptığına dair asılsız iddialarına cevaben bir tweet attı: "Komşuluk ilke ve gereklerini göz ardı etmek ve yanlış ve ters tepici açıklamalar yapmak iyi niyet göstergesi değildir."

Şamhani şöyle devam etti: ‘’Uluslararası toplumun narkotikle mücadele şampiyonu olarak tanıdığı bir ülkeyi suçlamanın, konuşmacının sözünü itibarsızlaştırmaktan başka bir etkisi yoktur. Şeytanın tuzaklarından sakının’’Add new comment