Macron: Afgan mülteci akınına karşı Türkiye ile işbirliği yapmalıyız

Tue, 17/08/2021 - 11:49

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Afganistan'daki duruma ilişkin, Avrupa'nın bu ülkeden kaynaklanacak düzensiz göç dalgasından kendisini koruması gerektiğini söyledi.

Welayet News  - Euronews Türkçe'de yer alan habere göre, düzensiz göç meselesini Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüştüğünü de belirten Macron, "Şansölye Merkel ve diğer Avrupalı liderlerle konuştum. Gecikmeden sağlam, koordineli ve ortak bir yanıt vermek için bir girişimde bulunacağız. Bu girişim, düzensiz göçle mücadeleyi, ortaya konulacak çabada dayanışmayı, (sınırları) koruma kriterlerinin uyumlu hale getirilmesi, Pakistan, Türkiye ve İran gibi transit veya ev sahibi ülkelerle işbirliğinin kurulmasını da kapsıyor." diye konuştu.

Önceliklerinin Fransa vatandaşları ve Fransa için çalışan tüm Afganların güvenliğini sağlamak olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Macron, tehdit altındaki tüm Afgan hak savunucuları, aktivistler, sanatçılar ve gazetecilere destek olacaklarını aktardı.

MACRON'A SERT TEPKİ

Ancak Macron'un açıklaması, ülke genelinde sert tepkilere ve aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi lideri Marine Le Pen'e benzetilmesine neden oldu.

Sosyal medyada insan hakları savunucuları, aktivistler ve gazeteciler başta olmak üzere çok sayıda kişi, Macron'un tam da savaşın ve korkunun devam ettiği bir ortamda kullandığı ifadelere sert tepki gösterdi.

Gazeteci Feiza Ben Mohamed, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, Macron'un Afganistan'da olanlar karşısındaki tutumunun tahammül edilemez olduğunu belirtti.

ABD'li Ulusal Güvenlik Ajansının eski çalışanı Edward Snowden de Macron'un sözleri için, "Bu, doğru olamaz değil mi? Yanlış bir çeviri mi? Bu kulağa, Taliban intikam peşindeyken, Macron hayat kurtarmak yerine kendi kanadını koruyarak seçim yatırımını önceliyor gibi geliyor." ifadelerini kullandı.
Twitter'da "#EmmanuelLePen" şeklinde açılan etikete yorum yapan birçok kişi, Macron'un açıklamalarından utandıklarını kaydetti.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Macron ise Afganistan'a ilişkin söylediği sözlerin bazı kişiler tarafından çarpıtılmak istendiğini ileri sürdü.

Sözlerine açıklık getiren Macron, "Fransa, en fazla tehdit altındakileri koruma görevini yapıyor ve yapmaya devam edecek." ifadesini kullandı.Add new comment