Çavuşoğlu: Taliban'ın verdiği mesajları olumlu karşılıyoruz

Tue, 17/08/2021 - 11:13

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 'Biz Taliban dahil tüm taraflar ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz' dedi.

Welayet News  - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi ile ortak basın toplantısı düzenledi.

"Körfez ülkeleri arasındaki durumun yeniden normalleşemesi bölgenin kalkınma açısından önemlidir" diyen Çavuşoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Suriye'deki durumdan dolayı hem Ürdün'de hem Türkiye'de çok sayıda mülteci var. Suriyeli göçmenlerin artık ülkelerine geir dönemsi için daha önce 4'lü bir inisiyatif olmuştu. Suriyelilerin onurlu ve güvenli bir şekilde dönmeleri için birlikte çalışmaya devam edeceğiz.

Afganistan'daki son gelişmeleri de değerlendirdik. Suriyeli göçmenlerin artık onurlu, gönüllü ve güvenli olarak geri dönmesi için birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Bizim de Mısır dahil ülkelerle ilişkilerimizde yeni sayfalar açılıyor.

Afganistan'da gelişmeler hızlı bir şekilde gerçekleşti özellikle son haftalarda ABD'nin çekilmesi ile Taliban'In ilerlemesini gördük.

Güvenlik tamamen tesis edildikten sonra tahliyeler devam edecek. Türkiye olarak sadece kendi vatandaşlarımız değil, diğer ülkelerin vatandaşların tahliyesine de yardımcı oluyoruz. ABD ile işbirliği yapıyoruz. 

Biz Türkiye olarak bugüne kadar Afganistan'ın istikrarı, barışı için en çok destek veren ülkelerin başındayız. Tüm konuları kendi aralarında müzakere edecekler. Geçiş dönemi nasıl olacak, bunların hepsini görüşeceğiz. Şu ana kadar Taliban'ın mesajlarını olumlu karşıladığımızı söylemek isterim."Add new comment