'Taliban'ın İnancıyla Ters Yanımız Yok' Sözlerine Tepki Büyüyor

Thu, 22/07/2021 - 14:56

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Türkiye’nin, Taliban’ın inancıyla ters bir yanı yok” ifadeleri tepki yağdı.

Welayet News  - Erdoğan, dün Kuzey Kıbrıs'ta kıldığı bayram namazının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Türkiye'nin Afganistan'da Kabil Havalimanı'nı koruma talebine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, şöyle konuştu:

- Biz Türkiye olarak bu süreçte Kabil Havaalanı'nın işletimini ele almayı düşünüyoruz. Bu arada tabi Taliban'ın bazı rahatsızlıkları söz konusu.

- Taliban'la da bu süreci görüşmek suretiyle, nasıl ki Amerika'yla bazı görüşmeleri Taliban yaptıysa, herhalde Taliban Türkiye ile bu görüşmeleri çok daha rahat yapması lazım.

- Çünkü Türkiye onun inancıyla alakalı ters bir yanı yok, ters bir yanı olmadığı için de onlarla bu konuları daha iyi görüşeceğimize, anlaşabileceğimize ihtimal veriyorum.

Erdoğan'ın, “Türkiye'nin, Taliban'ın inancıyla ters bir yanı yok” sözleri, sosyal medyada tepki çekti. Sözcü’ye göre O tepkilerden bazıları şu şekilde:

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya: “Taliban kız çocuklarının okumasına izin vermiyor. Kadınların çalışmasına da… Kadın, yanında aileden bir erkek olmadan evden dahi çıkamıyor. Taşlanarak öldürülüyor, kırbaçlanarak cezalandırılıyor. Taliban’la aynı olduğunu söyleyenler… Sizi kadınlar gönderecek!”

Taliban'ın, sokak ortasında bir kadını kırbaçladığı anların görüntülerini de paylaşan Kaya, “Türkiye’nin Taliban’la ters bir yanı yok, öyle mi Erdoğan?!” diye sordu.

İYİ Parti’li Levent Özeren: “Türkiye’nin Taliban ile tek ortak noktası AKP’dir.”

“Biz Atatürk'ün hedeflerine yürümeye devam edeceğiz”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek: “21. yüzyılda iktidarın Türkiye'yi getirdiği nokta: İhvan, IŞİD, el-Nusra ve sonunda Taliban. Siz muhalefetteyken biz büyük Atatürk’ün hedeflerine yürümeye devam edeceğiz.”

CHP PM üyesi Eren Erdem: “Türkiye'nin Taliban ile ne inanç noktasında, ne başka bir konuda tek bir ortak noktası yoktur, olamaz, olmayacaktır. Birileri Taliban güzellemeleriyle; bize reva gördüğü geleceği tarif ediyor… Ama o hayal, ilk seçimde sandığa gömülecek!”

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat: “Sizi bilmem ama bizim inancımızla çok ters yanı var.”Add new comment