İşgalciler Irak’ın Hiçbir Yerinde Güvende Değil

Wed, 07/04/2021 - 16:33

Irak Asaib-i Ehl-i Hak hareketinin siyasi bürosunun bir üyesi, Amerikan birliklerinin sürekli hedef alınmasının tüm Iraklılardan işgalcilere açık bir mesaj olduğunu belirtti.

Welayet News Kays Hazali liderliğindeki Irak Asaib Ehl-i Hak Hareketi’nin siyasi bürosunun bir üyesi olan Saad el-Sadi, el-Ahd Haber Sitesine verdiği röportajda, Mustafa el-Kazimi’nin ABD'nin emirleri karşısında direnemediğini vurguladı ve Erbil'e yapılan saldırının Irak'taki ABD varlığının herkes tarafından reddedildiğini gösterdiğini vurguladı.

Tüm Iraklılar ABD’nin Irak’tan Ayrılmasını İstiyor

Saad el-Sadi şu ifadelerde bulundu: ‘Amerikalıların hedef alınması, tüm Iraklıların onların Irak'tan ayrılmalarını istediği mesajını veriyor.’

Saad el-Sadi, Irak hükümetini, ABD askerlerini bu ülkeden çekme ilkesi konusunda Washington ile görüşmeler yapmaya çağırdı ve şunları söyledi: ‘ El-Kazimi hükümeti, siyasi partilere ve dini merciyete Amerikalıları ülkeden ihraç etme sözü verdi. Irak hükümetini, kuvvetlerini Irak’tan çekmesi konusunda ABD ile görüşme yapmaya çağırıyoruz.

Yabancı askerlerin ülkeden sınır dışı edilmesi konusuna Türk güçleri ve Kürdistan İşçi Partisi (PKK) de dahildir. Erbil saldırısı, Irak'taki Amerikan varlığına herkesin karşı olduğunu kanıtladı.’

Mart ayında, Erbil havaalanında bir ABD üssüne düzenlenen roket saldırısında ABD’li olmayan bir müteahhit öldürüldü ve aralarında ABD askerlerinin de olduğu beş kişi yaralandı.

İşgalciler Irak’ın Hiçbir Yerinde Güvende Değil

“Seraya Evliya ed-Dem” isimli Irak’ta yeni kurulan bir grup, Amerikan işgalcilerinin Irak'ın hiçbir yerinde güvende olmayacağını söyleyerek bu saldırının sorumluluğunu üstlendi.

Ayrıca son aylarda Irak'ta ABD askeri ve lojistik konvoylarına yönelik saldırıların sayısı arttı ve ABD koalisyonu, kendisini bu saldırılardan ve yol kenarındaki patlamalardan korumak için yerel Irak şirketlerinden yardım istedi.Add new comment