ABD Bin Selman'ı Suçlayamadı

Tue, 30/03/2021 - 11:49

Amerika dışişleri bakanı Antony Blinken CNN kanalına verdiği mülakatta, Suudi gazeteci ve eleştirmen Cemal Kaşıkçı cinayetinde Suudi veliahdın işbirliği yapması nedeni ile Muhammed bin Salman için katil kelimesini kullanmaktan kaçındı.

Welayet News  - Amerika dışişleri bakanı söz konusu röportajın devamında Joe Biden hükümetinin bin Salman'ı dolaylı cezalandırmaktan yana olduğu ve Kaşıkçı cinayetindeki işbirlikçilerine yaptırım uygulanacağına değindi.

Amerika istihbarat servisi İstanbul'da Arabistan başkonsolosluğunda işlenen Kaşıkçı cinayeti hakkında geçen ay yayınladığı raporunda, Muhammed bin Salman'ın Kaşıkçı'nın 2018 yılında İstanbul'da tutuklanması veya suikast yapılmasına onay verdiğini açıklamıştı.

Biden hükümeti söz konusu resmi raporun ardından bazı Suud yetkililere yaptırım kararı alarak 76 Suudi vatandaşın aileleri ile birlikte Amerika'ya seyahat hakları olmadığını duyurdu. Fakat yine de cinayetin amiri olan Suudi veliaht hakkında her türlü girişimde bulunmaktan kaçındı.Add new comment