Tüm Borcu Halk Ödeyecek

Fri, 05/03/2021 - 11:45

Geçenin de, geçmeyenin de para ödemek zorunda kaldığı yap-işlet-devret (YİD) projeleri için firmaların yurtdışından getireceği döviz kredi borcunu Hazine'nin üstlenmesine yol açacak yasa teklifi TBMM Bayındırlık Komisyonu'nda itirazlara rağmen kabul edildi.

Welayet News  - YİD projelerinin maliyetinin çok daha fazlasını firmaya kazandırması da TBMM'de eleştirilen konular arasında yer aldı.

Sözcü gazetesinin internet sitesinde yer alan habere göre, CHP Milletvekili Hüseyin Yıldız, düzenlemeyle şirketlerin aldığı döviz kredilerinin ödenmemesi halinde tüm borcu halkın ödemek zorunda kalacağını belirtirken, YİD projeleriyle devletin adeta soyulduğunu söyledi. 4-5 milyar liralık işlerin açık ihale yapılmadan davet usulüyle birkaç firmaya verildiğini iddia eden Yıldız, “Bile bile 1 liralık işi 10 liraya birilerine vermek bu millete reva mıdır? 10 milyon insan işsiz, esnaf perişan, Türkiye perişan durumda” dedi.

Yıldız, bu kapsamda Aydın'da yapılan bir otoyolun ücretinin 60 TL olduğuna işaret ederken, “Vatandaş karayolundan gitse 30 lira mazot yakacağı mesafeyi niye üzerine bir de 60 lira otoyol parası ödesin de gitsin?” diye sordu.

MALİYETİNİ 4 YILDA ÇIKARDI FAZLADAN 12 MİLYAR DOLAR

CHP Milletvekili Abdüllatif Şener de yeni düzenlemeyle devletin itibarının 10 paralık edildiğini belirtirken, Osmangazi Köprüsü'nü yapan firmanın 1.2 milyar dolarlık yapım maliyetinin 2 katını 4 yılda zaten çıkardığını, şimdi köprüyü önümüzdeki 18 yıl boyunca işletip fazladan 12 milyar dolar fahiş para kazanacağını söyledi.

İHALEYE FESAT KARIŞTIRMA

CHP Milletvekili Akif Hamzaçebi de ihaleler düzenlenirken, Hazine'nin ileride borç üstlenmesini sağlayacak bir yasa değişikliğinin gündemde olmadığına dikkat çekerken, “Firmalar döviz kredili borçlarının Hazine tarafından ileride üstlenileceğini bilseler belki daha farklı teklif vereceklerdi. Bu bir ihaleye fesat karıştırma düzenlemesidir” eleştirisinde bulundu.

Tags: 


Add new comment