Şeyh Hazali: Amerika ile ateşkes sona erdi

Cu, 20/11/2020 - 09:05

Irak Asaib ehli hak genel sekreteri, Irak'ta istikrarın sağlanması amacı ile hükümete destek vererek, ülkeyi savunmak için direniş silahını savunup Amerika ile ateşkesin son bulduğunu duyurdu.

Welayet News  - Şeyh Kays el-Hazali dün el-Irakiye TV kanalına verdiği demeçte, Irak direniş gruplarının silah taşımaktan hedeflerinin belirli olduğunu, işgalcilerin ülkeden çekilmesi olan hedeflerinin gerçekleşmesi halinde silahı yere bırakacaklarını söyledi.
Hazali Amerika ile ateşkes şartlarının gerçekleşmemesi nedeni ile sona erdiğini ifade ederek, bu yüzden direniş gruplarının yabancı güçlere karşı askeri çatışmayı kendi hakları bildiğini belirtti.
Ateşkeste iki şart olduğunu fakat hiç birinin gerçekleşmediğini, bunlardan birinin Amerikalı askerlerin varlığı ve (geri çekilmelerinin) makul takvime bağlanması ve ikincisinin de hava saldırılarının tekrarlanmaması için, hükümetin ülke hava sahasını kontrol etmesi olduğunu belirtti.
Şeyh Hazali Türkiye'nin Irak'a nüfuzuna işaretle Türk-Suudi eksenin aşiretler ve bağımsız şahsiyetler vasıtası ile Irak'ın güneyine sızdıklarını söyledi.
Asaib ehli hak genel sekreteri Irak için Türkiye tehdidinin Amerika'dan daha tehlikeli olduğunu da sözlerine ekledi.Yeni yorum ekle