Çin'in birinci önceliği, doları kaldırmak

Pt, 24/08/2020 - 18:14

Washington'un Çinli firmalara karşı sıkı davranması ve Pekin ile ticaret görüşmelerini askıya almasının ardından Çin ile ABD arasındaki gerginlik tırmanmıştır.

Welayet News - ABD Başkanı Donald Trump, son sıralarda yaptığı açıklamada, iki ülke arasında ticari görüşmelerini 6 aylığına erteleme kararı aldığını duyurarak, mevcut durumda Pekin ile müzakere yapmak istemediklerini söyledi.

Washington'un Çinli firmalara karşı kısıtlamaları ve ticaret görüşmelerinin durmasının ardından Çin yetkilileri, ticaretlerinde doları ortadan kaldırmayı ciddiyetle takip etmeye başladılar.

Acaba Çin niçin dolar yerine başka ülkelerle ticarette kendi para birimini kullanmak istiyor? Acaba dolarsız ticaretin maliyeti ABD için neler olur?

Kuşkusuz, yıllarda ABD ile Çin arasında, ticari, finans, bankacılık, siyasi ve askeri alanlarda anlaşmazlık yaşanmaktadır. Ancak Donald Trump iktidara geldikten sonra bu anlaşmazlıklar özellikle koronavirüs salgınının ardından şiddet kazandı.

ABD ile Çin arasında gerginliğin tırmandığı bir sırada, Çin basını, dolarsız ticaretin önemine vurgu yaparak, dolara dayalı mali sistemin yerine alternatif bir sistemin geliştirilmesi gerektiğini belirtti ve başka döviz sistemleri ve hatta yeni mübadele sistemlerini oluşturmak suretiyle hem SWİFT'i bir kenara atmak, hem de ABD'nin başka ülkelere yönelik yaptırımını önlemek gerekliliği konusunda makaleler yazıyor.

Çin basını, bu ülkenin ABD'nin ticari-siyasi saldırılarına karşı koyma yollarından birinin Pekin'in başka ülkelerle ticaretinin dolarsız yapılması olduğunu bildiriyor. Tabii Çin yıllardır, uluslararası ticaret arenasında dolar sultasına son vermeye çalışıyor. Ancak Trump iktidara gelmesi ile Çin'e karşı ticaret savaşı başlatmasının ardından Pekin, dolarsız ticaret konusunda daha kararlı şekilde hareket etmeye başladı. Bu yüzden Çin kesin olarak dolara bağımlılığını azaltmak için karar almıştır.

ABD'nin Çin'in yanısıra, başka ülkelere karşı ticaret savaşı başlatmış ve bu ülkeye yönelik ek vergi ve yaptırım uygulamaya koymuştur. Bunun için dünyada birçok büyük ülke, dolarsız ticareti düşünmeye yönelmiştir. Nitekim Rusya, Hindistan, Türkiye, İran ve hatta bazı Avrupalı ülkeler, dolarsız ticaretin öncüleri olmuştur. Çin uzmanlarından Le Hun Huy bu bağlamda şöyle diyor:

"Güven ortadan kalkınca tabii ki, ülkeler kendini savunma peşinde olup, kendi çıkarlarını korumak için yeni mekanizmalar arayışında olacaklar. Başka ülkeler de ABD ve Çin arasındaki siyasi ve ticari çatışmaları görmekte ve Washington karşısında kendini savunmaları gerektiğinin farkındalar. Onlar, dolar sultasına son vermek istiyorlar."

Gelinen noktada Çin, kendi para birimiyle başka ülkelerle ticaret yapmak için daha büyük adımlar atmasının zamanı geldiği sonucuna varmıştır. Artık Çin, başka ülkelerle mali işlemlerinde doları kullanmama kararı almıştır.

Çin esasında doların egemenliğine son vermek ve kendi para birimini küresel bir dövize dönüştürmektir. Böylece Çin'in dünya ekonomisi üzerindeki kontrolü artmış olacak.

Bazı uzmanlar bu durumu dikkate alarak, ülkelerin dolarsız ticarete yönelmeleri halinde, ABD'nin küresel mali ve bankacılık sistem üzerindeki hegemonyasının kırılmış olacağına inanıyor ve ülkelerin ikili ticarette kendi para birimlerini kullanmaları halinde, ABD'nin mağlup taraf olacağını söylüyorlar.

ABD'nin zorbalığı ve küresel arenadaki müdahalelerinin sürmesi, Çin ve diğer ülkeleri, dolar yerine başka para birimlerini kullanmaya özendirmiştir.

Tags: 


Yeni yorum ekle