Arap Birliği'nin Kudüs Zirvesi’nin Sonuç Bildirgesi Açıklandı

Pt, 16/04/2018 - 11:35

Suudi Arabistan’ın Ez Zehran kentinde düzenlenen Arap Birliği 29. Zirvesi sona erdi. ‘Kudüs Zirvesi’ olarak isimlendirilen zirvenin sonuç bildirgesi açıklandı.

Welayet News - Yayımlanan Ez Zehran Bildirisi’nde, Arap alemi için Filistin meselesinin hala merkezi konumunda olduğu ve işgal altındaki Doğu Kudüs'ün Arap kimliği ile Filistin'in başkenti olarak kalacağı belirtildi.

Filistin devletinin, Doğu Kudüs'ün içinde bulunduğu, 1967 yılında işgal edilen tüm Filistin toprakları üzerinde egemenlik hakkı olduğu belirtilen bildiride, liderlerin barışa olan bağlılıklarını stratejik bir seçenek olarak gördüğü ve Arap-İsrail çekişmesini Arap Barış Girişimi doğrultusunda çözmeyi yineledikleri aktarıldı.

Ez Zehran Bildirisi’nde ABD’nin Kudüs’ü Siyonist İsrail’i başkent ilan etmesine de yer verildi.

ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkent ilan etmesinin reddedildiği ve kınandığı bildiride karar "geçersiz ve uluslararası hukuka yönelik tehlikeli bir ihlal" olarak nitelendirildi.

İsrail'in, 1967 yılında işgal edilen Filistin toprakları üzerindeki yasa dışı tüm yerleşim politikalarının şiddetle kınandığı bildiride, Arap ülkelerine, İsrail'in ekonomik yaptırımları karşısında durabilmesi için Filistin devletini aylık 100 milyon dolar finanse edecek sistemin ivedilikle hayata geçirilmesi yönünde Arap Birliğinin aldığı kararlara bağlı kalma çağrısında bulunuldu.

‘Suriye’nin Egemenliğine Bağlı Olduklarını’ iddia ettiler

Ez Zehran Bildirisi’nde Suriye’ye de değinildi. Bildiri de Suriye’nin toprak bütünlüğü, egemenliği, istikrarı ve güvenliğinin korunmasına bağlılık vurgulandı.

Doğu Guta’ya da yer verilen bildiride, İran’ın Arap ülkelerine müdahale ettiği iddia edilerek, “İran’ın müdahaleleri ve Doğu Guta’da yaşananların kınandığı ifade edildi.

Bildiride, Suriye krizinin tek çıkış yolunun bütün tarafların onayını alacak ve halkın taleplerini gözetecek bütün Cenevre-1 bildirisine dayalı siyasi çözüm olduğu belirtildi.

Arap liderlerin Lübnan ile olan dayanışmalarını teyit ettiği bildiride, ülkenin ulusal birliğinin yanı sıra toprakları üzerindeki egemenliği, istikrarı ve güvenliğini koruyacak şekilde siyasi ve ekonomik desteğin sağlanmasına işaret edildi.

Libya'da yaşanan gelişmelere de değinilen bildiride, Libya'nın birliği ve egemenliğine olan bağlılıklarını yineleyen Arap liderlerin, dış güçlerin her türlü müdahalesinin kabul edilemez olduğu ifade edildi.

Bildiride, Ada konusuna da yer verdiler

Ez Zehran Bildirisi’nde Yemen’de yer verildi. Bildiride, Yemen’in Eski Cumhurbaşkanı Mansur Hadi’nin liderliğindeki hükümetin tek meşru hükümet olduğu vurgulanırken, Hadi hükümetine desteğin devam edeceği belirtildi.

Bildiride, İran’la Birleşik Arap Emirlikleri arasındaki ada konusuna da değinildi. İran’ın olan 3 adanın Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait olduğu iddia edilen bildiride, Arap ülkeleri ile İran arasındaki ilişkilerin, tehdit ve güç kullanımından kaçınılarak "iyi komşuluk ilkesine" dayanması vurgulanarak, Birleşik Arap

Emirlikleri'nin 3 adası üzerindeki egemenliği ve bu adaların İran'dan geri alınması konusundaki kararlılığının altı çizildi.

Arap Birliğinin bir sonraki zirvesinin Tunus'ta gerçekleştirileceği bilgisi de paylaşıldı.

 Yeni yorum ekle