Yemen: El-Beyda ve Marib’de 400 Kilometrekare Alan Kurtarıldı

Sa, 30/06/2020 - 12:40

Yemen ordusu ve halk güçleri, el-Bayda ve Marib’de 400 kilometrekareyi kurtardı.

Welayet News - Yemen Silahlı Kuvvetleri Sözcüsü Yahya Seri basın toplantısında büyük bir askeri operasyonun ayrıntılarını açıkladı.

Yahya Seri şu açıklamalarda bulundu: ‘El-Beyda eyaletindeki Radman şehri ve el-Beyda'daki Kaniya cephesi temizlendi ve Marib eyaletindeki el-Abadiye'nin birçok bölümü kurtarıldı.

El-Beyda ve Marib'de (her iki eyalet de neredeyse Yemen'in merkezinde bulunuyor ) 400 kilometrekare kurtarıldı.

Kaniye’ye doğru askeri operasyonlar devam etti ve bu arada hain Yasir el-Avazi, işgalci koalisyon ülkeleriyle koordinasyon sağlayarak kuvvetlerimizi geri çevirmek için Radman şehrinde harekete geçti.

Bu haine, Suudi koalisyonunun programlarına katılmaktan vazgeçmesi yönünde nasihatte bulunuldu ama o bütün nasihatleri reddetti ve uşakları ve tekfirci unsurlarıyla Yemen ordusuna karşı harekete geçti.

Hain el-Avazi, koalisyon ülkelerinden yardım aldı ve bu ülkeler ona, para, silah hatta hava desteğiyle yardım ettiler. El-Avazi, Yemen ordusunu hedef almak için hatta bir bomba yapım atölyesi kurmuştu. İşgalci koalisyon el-Avazi’ye çok sayıda zırhlı araç ve IŞİD ve el-Kaide mensubu bazı unsurlara birlikte çeşitli silahlar verdi ve 200’den fazla hava saldırısıyla onu destekledi.

El-Avazi’nin fitne ve ayaklanmasını yok etmek için saldırı planı, el-Kureyşiyye, el-Sevadiyye, el-Melacim ve el-Sevdiye olmak üzere dört yoldan gerçekleşti. Sadece operasyonun ilk saatlerinde onlarca paralı asker öldürüldü, yaralandı ve yakalandı ve onlarcası da kaçtı. Operasyonun başlamasından sadece 24 saat sonra, görev netleşti ve kuvvetlerimiz kaçan hainin gizlenme noktasına ulaşmayı başardı.

Radman'da güvenliğin sağlanmasının ardından Kaniya ve el-Abdiya cephelerinde ilerlemek için daha önemli bir saldırı başlattık. Suudi koalisyonunun ağır hava saldırılarına rağmen Kaniya ve el-Abdiya operasyonu sırasında düşmanın onlarca mevziisini düşürdük. Operasyonda kaydedilen önemli ilerleme, el-Abdiya’da geniş alanlarının kurtarılmasına ve Suudi koalisyonunda ciddi hasara yol açtı.

Operasyon üç gün sürdü ve el-Beyda ve Marib eyaletlerinde 400 kilometrekarelik bir alanın kurtarılmasıyla sonuçlandı. BAE ve Suudilerin zırhlı araçlarıyla birlikte ele geçirilen büyük miktarlarda silahın yanı sıra yaklaşık 200 düşman askeri öldürüldü, yaralandı ve yakalandı ve zırhlı araçlarından en az 20 tanesi imha edildi. Operasyona Yemen ordusunun İHA ve füze birimi de katıldı.’

Yahya Seri daha sonra el-Beyda kabilelerinin paralı askerleri ve hainleri reddetmedeki tutumlarını takdir etti ve önemli stratejik adımlar atılması gerektiğini vurguladı.

Tags: 


Yeni yorum ekle