İran'a Karşı Mısır-İsrail İşbirliği

Per, 26/03/2020 - 15:51

Siyonist İsrail'in Mısır eski büyükelçisi Tel Aviv ve Kahire'nin İran'ın Ortadoğu'daki nüfuzunu azaltmak, bu ülkeye yönelik yaptırımları arttırmak ve Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki hareketlerini kısıtlamak için işbirliği yaptıklarını söyledi. 

Welayet News - Qodsna'nın Arabi 21 sitesinden naklettiği habere göre, Siyonist İsrail'in Kahire eski büyükelçisi Hayim Koron kaleme aldığı makalesinde İsrail ile  Mısır arasındaki ilişkilerin müspet olduğunu belirterek şunları kaydetti: 'Abdulfettah Sisi'nin Mısır'da göreve gelmesinden itibaren Tel Aviv ile Kahire arasında ilişkiler özellikle stratejik savunma alanlarında göz alıcı şekilde artış gösterdi. Bu ilişki İran ve İslami grupların ortak tehditleri konusunda şekillendi.

Mısır ve İsrail'in Filistin konularında özellikle de Gazze'nin idaresinde ortak menfaatleri bulunmaktadır. Çünkü krizin sona ermesi için İsrail ile Hamas arasında Mısır'ın oynadığı arabuluculuk  rolü önem arz etmektedir.  Mısır İsrail ile Filistinliler arasındaki ilişkide önemli bir rol ifa etti. Birleşmiş Milletler ve Katar ile birlikte Hamas ve İsrail arasındaki ateşkeste rol oynadı.

Ayrıca Tel Aviv ve Kahire İran'ın Ortadoğu'daki nüfuzunu azaltmak, bu ülkeye yönelik yaptırımları arttırmak ve Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki hareketlerini kısıtlamak için işbirliği yaptı.

Son yıllarda İsraillilerin Mısır'a seyahatleri gittikçe arttı. Mısır'da Yahudilere ait bazı tarihi eserler restore edildi. Mısır ile İsrail arasındaki ilişkiler bazı problemlere rağmen son 40 yılda ilerleme kaydetti.'Yeni yorum ekle