İngiltere ve Fransa BM Güvenlik Konseyi'ni toplanmaya çağırıyor

Çar, 09/10/2019 - 22:05

Suriye'nin kuzeydoğusuna yönelik askeri harekata Almanya ve AB de tepki gösterdi.

Welayet News - Fransa ve İngiltere, Türkiye'nin Suriye'ye askeri müdahalesiyle ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni toplantıya çağırma kararı aldı.

Harekata ilişkin olarak açıklama yapan Almanya Dışişleri Bakanı Maas da "Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusuna harekatını en sert biçimde kınıyoruz" dedi.

AB'DEN DE TEPKİ VAR

Türkiye'nın Fırat'ın doğusuna yönelik başlattığı harekatla ile ilgili Avrupa Birliği'nden (AB) ilk açıklamayı da Avrupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker yapmıştı.

Juncker, "Suriye harekatını durdurun, 'güvenli bölge' için ödeme yapmayacağız" demişti.

Juncker, Brüksel'deki Avrupa Parlamentosu'nda yaptığı açıklamada "Türkiye ve diğer aktörleri eylemlerinde itidale ve başlatılan harekatı durdurmaya çağırıyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Juncker, Türkiye'nin planlarının bir "güvenli bölge” oluşturulmasını kapsaması durumunda Avrupa Birliği'nin buna mali katkıda bulunmayacağının da altını çizmişti.

İSVİÇRE'DEN TEPKİ

İsviçre Dışişleri Bakanlığı  da operasyona yazılı açıklama ile tepki gösterdi. Açıklamada Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ve Suriye sınırında yaşanan gerginlikleri büyük bir endişeyle izlediklerini söyledi. Kuzey Suriye’deki askeri operasyonun, zaten yeterince acı çekmiş siviller için ağır sonuçları olacağı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İsviçre tüm tarafları uluslararası hukuka ve insancıl hukuka uymaya çağırıyor. Tarafların birbiriyle görüşmelerini, siyasi müzakere ve politik çözümün çatışmaların yerini alması çağrısı yapıyor. İsviçre, Suriye’deki çatışmaların kalıcı bir çözüme ulaşmasının tek yolu Birleşmiş Milletler bünyesinde bir barış sürecinin derhal başlatılması olduğuna inanıyor ve bu yolu destekliyor.”Yeni yorum ekle